Nevhodná křížení !!!

TYP SRSTI SATÉNOVÁ (Sasa)

Sasa x Sasa (křížení dvou saténových křečků)

Saténoví křečci jsou velmi populární pro svoji krásně heboučkou, lesklou a na dotyk příjemnou srst. Pokud by se však křížili dva takto saténoví křečci (Sasa x Sasa), došlo by k tomuto:

    Sasa x Sasa = 1/4 SaSa (double saténoví) , 1/2 Sasa (saténoví), 1/4 sasa (nesaténoví)

Závěr:

    1/4 mláďat z křížení dvou saténových křečků se rodí jako tzv. double satén. Srst těchto jedinců je extrémně jemná, tenoučká a lesklá. To všechno zní moc pěkně, ale když se na takového křečka podíváte, zjistíte, že sice má skvěle lesklou srst, ale celkově vypadá jako vypelichaný (jako by ztrácel srst), což je způsobeno tím, že chloupky jsou velmi tenoučké. Takže hlavně z důvodu estetického je toto spojení nevhodné.

 

Obr. 1: Saténový křeček (genotyp: Sasa)

 

KRESBA DOMINANTNĚ TEČKOVANÝ (Dsds)

Dsds x Dsds (křížení dvou dominantně tečkovaných křečků)

Pro ty křeří by i přes mnohá varování (nebo prostě jenom z neinformovanosti) měli v úmyslu křížit dva DS křečky s cílem získat "víc" DS potomků bude nejlepší představit takovýto přehled:

Při křížení dvou DS křečků (dejme tomu, že se v obou kříženích "narodí" stejný počet mláďat a to 8, mláďata označená červeně umírají v děloze matce, zeleně označená se rodí v pořádku) v porovnání s křížením DS křečka (Dsds) s křečkem bez kresby (dsds):

    Dsds x Dsds = DsDs (2), Dsds (2), Dsds (2), dsds (2) - počet živě narozených mláďat je 6 z 8 oplodněných vajíček

    Dsds x dsds = Dsds (2), Dsds (2), dsds (2), dsds (2) - počet živě narozených mláďat je 8 z 8 oplodněných vajíček

    Závěr:

    Při křížení dvou DS křečků se sice narodí v poměru k celkovému počtu mláďat více DS potomků (4 z 6), ale jelikož 1/4 mláďat uhyne, tak často toužený výsledek DS potomků je v konečném důsledku úplně stejně početný jako když se kříží jeden DS křeček s křečkem bez kresby (4 z 8). Navíc ta 1/4 mláďat by mohla samici v děloze kalcifikovat a zatěžovat tak její organismus v dalším životě.

 

Obr. 2: Dominantně tečkovaný křeček (genotyp: Dsds)

 

KRESBA SRSTI BÍLÉ BŘICHO (Whwh)

(POZOR neplést s kresbou bílý spodek, jde o jiný gen POZOR)

Whwh x Whwh (křížení dvou křečků s kresbou bílé břicho)

Tato kresba se v ČR nejspíš sice nevyskytuje (a upřímně řečeno to podle mě není až tak atraktivní kresba, aby se kvůli její existenci muselo riskovat nevhodné křížení dvou křečků s touto kresbou), ale důsledky křížení dvou křečků s kresbou bílé břicho, jsou tak ošklivé, že je potřeba o takových věcech informovat. Výsledkem křížení Whwh x Whwh je totiž 1/4 mláďat bílých bezokých, takový křeček nikdy neuvidí a umírá dříve než křeček bez takového postižení, navíc bývají často také hluší.

Schéma křížení dvou křečků s kresbou bílé břicho:

    Whwh x Whwh = 1/4 WhWh (bezocí bílí), 1/2 Whwh (křeček s kresbou bílé břicho), 1/4 whwh (křeček bez kresby)

 

Už jsem se mi stalo, že se mě chovatelé ptali při odběru mláďátek, jestli náhodou nemají bílé bříško, právě aby nespojili dva křečky s bílým břichem. Oni ale třeba černí křečci mají obvykle nějaké ty bílé skvrnky na bříšku, stejně jako páskovaní nebo dominantně tečkovaní, kteří mají obvykle celé bříško bílé, aniž by měli cokoliv společného s genem pro kresbu bílé břicho. U nás by se ale tento gen vyskytovat neměl. 

 

ZBARVENÍ SVĚTLE ŠEDÁ (Lglg)

(u nás se nevyskytuje)

Lglg x Lglg (křížení dvou křečků se zbarvením světlá šedá - případně kombinace světlé šedé s jinými barvami)

 

Platí zde v podstatě totéž, co u kresby dominantně tečkovaný. Při křížení dvou světle šedých křečků (nebo křečků ve zbarvení, které vzniklo kombinací se světle šedou) dochází k tomuto:

Lglg x Lglg = 1/4 LgLg + 1/2 Lglg + 1/4 lglg

Při kombinaci LgLg se opět setkáváme s letálním faktorem, takže mláďata tohoto genotypu umírají matce v děloze nebo krátce po narození.

 

Obrázek světle šedého křečka: https://hamster.ru/modules/article/view.article.php/c39/87, https://www.flickr.com/photos/7575129@N07/919015031/in/photostream/